FOUNDING MEMBERS:

 

MAYOR MEMBERS:

Mitch Landrieu, New Orleans, Louisiana, President, U.S Conference of Mayors

Steve Benjamin, Columbia, South Carolina, Vice President, U.S Conference of Mayors

Bryan K. Barnett, Rochester Hills, Michigan, Second Vice President, U.S Conference of Mayors

Steve Adler, Austin, Texas

William A. Bell Sr., Birmingham, Alabama
William 'Sandy' S. Stimpson, Mobile, Alabama
Ethan Berkowitz, Anchorage, Alaska
Coral Evans, Flagstaff, Arizona
Georgia Lord, Goodyear, Arizona
John Giles, Mesa, Arizona
Greg Stanton, Phoenix, Arizona
Mark W. Mitchell, Tempe, Arizona
Jonathan Rothschild, Tucson, Arizona
Lioneld Jordan, Fayetteville, Arkansas
Mark Stodola, Little Rock, Arkansas
Trish Herrera Spencer, Alameda, California
Tom Tait, Anaheim, California
Jesse Arreguin, Berkeley, California
Lili Bosse, Beverly Hills, California
Liz Gibbons, Campbell, California
Mary Casillas Salas, Chula Vista, California
Jeffrey Cooper, Culver City, California
Katrina Foley, Costa Mesa, California
Savita Vaidhyanathan, Cupertino, California
Robb Davis, Davis, California
Catherine S. Blakespear, Encinitas, California
Acquanetta Warren, Fontana, California
Lily Mei, Fremont, California
Lee Brand, Fresno, California
Paula Perotte, Goleta, California
Barbara Halliday, Hayward, California
Serge Dedina, Imperial Beach, California
John P. Marchand, Livermore, California
Robert Garcia, Long Beach, California
Mary Prochnow, Los Altos, California
Eric Garcetti, Los Angeles, California
Marico Sayoc, Los Gatos, California
Rob Schroder, Martinez, California
Mike Murphy, Merced, California
Rich Tran, Milpitas, California
Marshall Anstandig, Monte Sereno, California
Teresa Real Sebastian J.D., Monterey Park, California
Steve Tate, Morgan Hill, California
Ken S. Rosenberg, Mountain View, California
Jill Techel, Napa, California
Alan L. Nagy, Newark, California
Libby Schaaf, Oakland, California
Sue Higgins, Oakley, California
Steven W. Martin, Paso Robles, California
Jerry Thorne, Pleasanton, California
Donald Terry, Rancho Cordova, California
Darrell Steinberg, Sacramento, California
Jim Ruane, San Bruno, California
Edwin M. Lee, San Francisco, California
Sam Liccardo, San Jose, California
Pauline Russo Cutter, San Leandro, California
Heidi Harmon, San Luis Obispo, California
William 'Bill' Clarkson, San Ramon, California
Helene Schneider, Santa Barbara, California
Ted Winterer, Santa Monica, California
Chris Coursey, Santa Rosa, California
Emily Lo, Saratoga, California
Michael D. Tubbs, Stockton, California
Glenn Hendricks, Sunnyvale, California
Claudia Bill-de la Pena, Thousand Oaks, California
Patrick J. Furey, Torrance, California
Carlton Jones, Tulare, California
Gary Soiseth, Turlock, California
Carol Dutra-Vernaci, Union City, California
John Heilman, West Hollywood, California
Christopher L. Cabaldon, West Sacramento, California
Angel Barajas, Woodland, California
Steve Hogan, Aurora, Colorado
Suzanne Jones, Boulder, Colorado
John Suthers, Colorado Springs, Colorado
Michael B. Hancock, Denver, Colorado
Tom Norton, Greeley, Colorado
Joe Ganim, Bridgeport, Connecticut
Marcia A. Leclerc, East Hartford, Connecticut
Luke Bronin, Hartford, Connecticut
Toni Harp, New Haven, Connecticut
Harry Rilling, Norwalk, Connecticut
David Martin, Stamford, Connecticut
Shari Cantor, West Hartford, Connecticut
Edward M. O'Brien, West Haven, Connecticut
Jim Marpe, Westport, Connecticut
Mike Purzycki, Wilmington, Delaware
Muriel Bowser, Washington, District of Columbia
Joe Kilsheimer, Apopka, Florida
Enid Weisman, Aventura, Florida
Gabriel Groisman, Bal Harbour Village, Florida
Susan Haynie, Boca Raton, Florida
Steven B. Grant, Boynton Beach, Florida
Marni L. Sawicki, Cape Coral, Florida
Becky Tooley, Coconut Creek, Florida
Walter 'Skip' Campbell, Coral Springs, Florida
Judith 'Judy' Paul, Davie, Florida
Derrick L. Henry, Daytona Beach, Florida
Bill Ganz, Deerfield Beach, Florida
Juan Carlos Bermudez, Doral, Florida
Julie Ward Bujalski, Dunedin, Florida
Randall P. Henderson Jr., Fort Myers, Florida
Joy Cooper, Hallandale Beach, Florida
  Josh Levy, Hollywood, Florida
Hazelle Rogers, Lauderdale Lakes, Florida
Richard J. Kaplan, Lauderhill, Florida
Tomas P. Regalado, Miami, Florida
Philip Levine, Miami Beach, Florida
Oliver G. Gilbert III, Miami Gardens, Florida
Carlos A. Gimenez, Miami-Dade County, Florida
Wayne M. Messam, Miramar, Florida
Bill Barnett, Naples, Florida
John Adornato III, Oakland Park, Florida
Buddy Dyer, Orlando, Florida
William Capote, Palm Bay, Florida
Milissa Holland, Palm Coast, Florida
Christine Hunschofsky, Parkland, Florida
Frank C. Ortis, Pembroke Pines, Florida
Ashton J. Hayward, Pensacola, Florida
Joseph M Corradino, Pinecrest, Florida
Lamar Fisher, Pompano Beach, Florida
Donald O. Burnette, Port Orange, Florida
Gregory J. Oravec, Port St. Lucie, Florida
Rick Kriseman, St. Petersburg, Florida
Michael J. Ryan, Sunrise, Florida
Andrew D. Gillum, Tallahassee, Florida
Harry Dressler, Tamarac, Florida
Bob Buckhorn, Tampa, Florida
Geraldine  'Jeri' Muoio Ph.D., West Palm Beach, Florida
Daniel J. Stermer, Weston, Florida
Kasim Reed, Atlanta, Georgia
Hardie Davis Jr., Augusta, Georgia
Michael Bodker, Johns Creek, Georgia
Kirk Caldwell, Honolulu, Hawaii
Rahm Emanuel, Chicago, Illinois
Stephen H. Hagerty, Evanston, Illinois
Kristina Kovarik, Gurnee, Illinois
Rodney S. Craig, Hanover Park,Illinois
Nancy Rodkin Rotering, Highland Park, Illinois
Chris Koos, Normal, Illinois
Thomas P. McNamara, Rockford, Illinois
John D. Noak, Romeoville ,Illinois
James O. Langfelder, Springfield, Illinois
Thomas Broderick Jr., Anderson, Indiana
John Hamilton, Bloomington, Indiana
James Brainard, Carmel, Indiana
Thomas 'Tom' C. Henry, Fort Wayne, Indiana
Karen M. Freeman-Wilson, Gary, Indiana
Joe Hogsett, Indianapolis, Indiana
Pete Buttigieg, South Bend, Indiana
T.M. 'Frank' Franklin Cownie, Des Moines, Iowa
Roy D. Buol, Dubuque, Iowa
Bob Andeweg, Urbandale, Iowa
Mark R. Holland, Kansas City, Kansas
Jeff Longwell, Wichita, Kansas
William May, Frankfort, Kentucky
Jim Gray, Lexington, Kentucky
Greg Fischer, Louisville, Kentucky
Sharon Weston Broome, Baton Rouge, Louisiana
Joe Baldacci, Bangor, Maine
Catherine E. Pugh, Baltimore, Maryland
Patrick L. Wojahn, College Park, Maryland
Candace B. Hollingsworth, Hyattsville, Maryland
Bridget Donnell Newton, Rockville, Maryland
Jacob R. Day, Salisbury, Maryland
Jeffrey Z. Slavin, Somerset, Maryland
Michael P. Cahill, Beverly, Massachusetts
Martin J. Walsh, Boston, Massachusetts
Bill Carpenter, Brockton, Massachusetts
E. Denise Simmons, Cambridge, Massachusetts
Carlo DeMaria Jr., Everett, Massachusetts
James J. Fiorentini, Haverhill, Massachusetts
Gary Christenson, Malden, Massachusetts
Stephanie M. Burke, Medford, Massachusetts
Jon Mitchell, New Bedford, Massachusetts
Setti Warren, Newton, Massachusetts
Kimberly Driscoll, Salem, Massachusetts
Joseph A. Curtatone, Somerville, Massachusetts
Domenic J. Sarno, Springfield, Massachusetts
Rosalynn Bliss, Grand Rapids, Michigan
Virgil 'Virg' Bernero, Lansing, Michigan
Steve Gawron, Muskegon, Michigan
Kenson J. Siver, Southfield, Michigan
James R. Fouts, Warren, Michigan
William R. Wild, Westland, Michigan
Tim Willson, Brooklyn Center, Minnesota
Elizabeth B. Kautz, Burnsville, Minnesota
Emily Larson, Duluth, Minnesota
Nancy Tyra-Lukens, Eden Prairie, Minnesota
Shep Harris, Golden Valley, Minnesota
Betsy Hodges, Minneapolis, Minnesota
Ardell F. Brede, Rochester, Minnesota
Jake Spano, St. Louis Park, Minnesota
Chris Coleman, St. Paul, Minneosta
Errick D. Simmons, Greenville, Mississippi
Harold Sanger, Clayton, Missouri
Brian Treece, Columbia, Missouri
Eileen Weir, Independence, Missouri
Sylvester 'Sly' James Jr., Kansas City, Missouri
Lyda Krewson, St. Louis, Missouri
Chris Beutler, Lincoln, Nebraska
Debra March, Henderson, Nevada
Carolyn G. Goodman, Las Vegas, Nevada
Hillary Schieve, Reno, Nevada
Michael J. Venezia, Bloomfield, New Jersey
Chuck Cahn, Cherry Hill, New Jersey
Brad J. Cohen, East Brunswick, New Jersey
J. Christian Bollwage, Elizabeth, New Jersey
Richard S. Goldberg, Hawthorne, New Jersey
Dawn Zimmer, Hoboken, New Jersey
Alberto G. Santos, Kearny, New Jersey
Shawn R. Klein, Livingston, New Jersey
Robert D. Jackson, Montclair, New Jersey
Peter Holmberg, Mountain Lakes, New Jersey
Victor De Luca, Maplewood, New Jersey
Ras J. Baraka, Newark, New Jersey
Francis 'Mac' Womack III, North Brunswick, New Jersey
Brian C. Wahler, Piscataway, New Jersey
Adrian O. Mapp, Plainfield, New Jersey
Liz Lempert, Princeton, New Jersey
Sheena C. Collum, South Orange, New Jersey
Robert Parisi, West Orange, New Jersey
Andy Skibitsky, Westfield, New Jersey
Richard J. Berry, Albuquerque, New Mexico
Kenneth D. Miyagishima, Las Cruces, New Mexico
Javier Gonzales, Santa Fe, New Mexico
Kathy M. Sheehan, Albany, New York
Byron W. Brown, Buffalo, New York
Ellen Polimeni, Canandaigua, New York
Wilfred Rosas, Dunkirk, New York
Peter Swiderski, Hastings-on-Hudson, New York
Steven T. Noble, Kingston, New York
Noam Bramson, New Rochelle, New York
Bill de Blasio, New York, New York
Paul A. Dyster, Niagara Falls, New York
Lovely A. Warren, Rochester, New York
Joseph A. Sack, Rye, New York
Joanne Yepsen, Saratoga Springs, New York
Gary R. McCarthy, Schenectady, New York
Stephanie A. Miner, Syracuse, New York
Rick Davis, Tonawanda, New York
Thomas M. Roach, White Plains, New York
Esther E. Manheimer, Asheville, North Carolina
Lydia Lavelle, Carrboro, North Carolina
Pam Hemminger, Chapel Hill, North Carolina
Jennifer W. Roberts, Charlotte, North Carolina
William 'Bill' V. Bell, Durham, North Carolina
Nancy Barakat Vaughan, Greensboro, North Carolina
Miles Atkins, Mooresville, North Carolina
Nancy McFarlane, Raleigh, North Carolina
James Allen Joines, Winston-Salem, North Carolina
Tim Mahoney, Fargo, North Dakota
Dan Horrigan, Akron, Ohio
Paul Koomer, Bay Village, Ohio
John Cranley, Cincinnati, Ohio
Frank G. Jackson, Cleveland, Ohio
Andrew Ginther, Columbus, Ohio
Nan Whaley, Dayton, Ohio
Lydia L. Mihalik, Findlay, Ohio
David J. Berger, Lima, Ohio
Paula Hicks-Hudson, Toledo, Ohio
Kathy Cocuzzi, Westerville, Ohio
John A. McNally, Youngstown, Ohio
Mick Cornett, Oklahoma City, Oklahoma
Denny Doyle, Beaverton, Oregon
Biff Traber, Corvallis, Oregon
Shane T. Bemis, Gresham, Oregon
Mark Gamba, Milwaukie, Oregon
Ted Wheeler, Portland, Oregon
Heather Kibbey, Rivergrove, Oregon
John L. Cook, Tigard, Oregon
Casey Ryan, Troutdale, Oregon
Lou Ogden, Tualatin, Oregon
Russell Axelrod, West Linn, Oregon
Tim Knapp, Wilsonville, Oregon
Timothy Clark, Wood Village, Oregon
Ed Pawlowski, Allentown, Pennsylvania
Robert Donchez, Bethlehem, Pennsylvania
Josh Maxwell, Downingtown, Pennsylvania
Salvatore J. Panto Jr., Easton, Pennsylvania
Eric Papenfuse, Harrisburg, Pennsylvania
Jim Kenney, Philadelphia, Pennsylvania
William Peduto, Pittsburgh, Pennsylvania
William L. Courtright, Scranton, Pennsylvania
C. Kim Bracey, York, Pennsylvania
Edwin García Feliciano, Camuy, Puerto Rico
Jorge O. Elorza, Providence, Rhode Island
John J. Tecklenburg, Charleston, South Carolina
Steve Benjamin, Columbia, South Carolina
Joseph T. McElveen Jr., Sumter, South Carolina
Mike Huether, Sioux Falls, South Dakota
Kim McMillan, Clarksville, Tennessee
Mike Palazzolo, Germantown, Tennessee
Madeline Anne Rogero, Knoxville, Tennessee
Jim Strickland, Memphis, Tennessee
Megan Barry, Nashville, Tennessee
Karl Mooney, College Station, Texas
Mike Rawlings, Dallas, Texas
Chris Watts, Denton, Texas
Betsy Price, Fort Worth, Texas
Sylvester Turner, Houston, Texas
Harry LaRosiliere, Plano, Texas
Ron Nirenberg, San Antonio, Texas
John Thomaides, San Marcos, Texas
Jackie Biskupski, Salt Lake City, Utah
Allison Silberberg, Alexandria, Virginia
Mike Signer, Charlottesville, Virginia
McKinley L. Price DDS, Newport News, Virginia
Levar Stoney, Richmond, Virginia
Nancy Backus, Auburn, Washington
Dave Earling, Edmonds, Washington
Ray Stephanson, Everett, Washington
Andy Ryder, Lacey, Washington
Cheryl L. Selby, Olympia, Washington
Glenn A. Johnson, Pullman, Washington
John Marchione, Redmond, Washington
Ed Murray, Seattle, Washington
Chris Roberts, Shoreline, Washington
Marilyn Strickland, Tacoma, Washington
Steve Williams, Huntington, West Virginia
Deb Lewis, Ashland, Wisconsin
James J. Schmitt, Green Bay, Wisconsin
Tim Kabat, La Crosse, Wisconsin
Paul R. Soglin, Madison, Wisconsin
Thomas 'Tom' Barrett, Milwaukee, Wisconsin
Michael Vandersteen, Sheboygan, Wisconsin
Zachary J. Vruwink, Wisconsin Rapids, Wisconsin
Pete Muldoon, Jackson, Wyoming